pt

نمایشگاه تصویرگری شارجه ۲۰۲۴

۰۵ خرداد ۱۴۰۳
نمایشگاه تصویرگری شارجه که بخشی جدایی ناپذیر از جشنواره کتابخوانی کودکان شارجه است و توسط اداره کتاب شارجه برگزار می شود، از سال ۲۰۱۲ فعالیتش را آغاز کرده است.
 این نمایشگاه امروزه با مجموعه ای متنوع شامل طیف گسترده ای از کتاب های کودکان با ژانرها و سبک های متنوع از کشورهای مختلف، یک فضای تعاملی خلاقانه ی منحصر به فرد را برای حضور تصویرگران بین المللی ارائه می دهد. هدف از برگزاری این نمایشگاه حمایت از هنرمندان اماراتی و بین المللی و ارتقای محتوای بصری کتاب کودک است.

نمایشگاه شارجه در نسخه ۲۰۲۴ خود، ۷۱ تصویرگر را به عنوان شرکت کننده و رقیب برای جوایز اصلی و تشویقی انتخاب کرده است.
از ایران رضا دالوند، میترا عبدالهی، نوشین صادقیان، حمیده خسرویان، سمیه محمدی، امیر علایی، مینا نعیمی و نگار اورنگ توانستند به نمایشگاه راه پیدا کنند.
هیئت داوران امسال Matthias dobele ,نویسنده و تصویرگر از آلمان، Inga dagile تصویرگر از لیتوانی، Sarah Taibah سارا طیبه تصویرگر از عربستان،
Fatima Sharafeddine ,فاطمه شرف الدین نویسنده از لبنان و Sahar Naja Mahfouz  سحر ناجا محفوظ نویسنده و ناشر از بیروت و ساکن امارات، برندگان نهایی امسال را به شرح زیر انتخاب کردند:
جایزه اول به کیونگ kyoung mi ahn از کره جنوبی اهدا شد. هیئت داوران درباره این انتخاب می گویند:
"این هنرمند توانسته تکنیک کار خود را به شدت کنترل کند و در حالی که تصاویر تیره به نظر می رسند، حاوی مهربانی زیادی هستند. تصاویر او دارای حساسیت ظریف، تجلیل بزرگ از جزئیات و توانایی به کارگیری تضاد بین خطوط سخت و صاف و اشکال نرم است. او همچنین در ایجاد هماهنگی بین تمام عناصر سازنده ی تصاویر موفق بوده است."
برنده دوم Juan Carlos Palomino از مکزیک، به گفته ی هیئت داوران "تصویرسازی‌های او با معنویت بالا و توانایی بیان روایت های بصری در غیاب قهرمان فردی مشخص می‌شود، جایی که قهرمانی برای مکان و گروه زنده محفوظ است. با به کارگیری حلقه‌هایی که همزمان به مرکز حرکت می‌کنند و از مرکز می‌روند. تصاویر همچنین موفق می‌شوند ظرافت جذاب خود را بدون انحراف از سادگی ساخت، از طریق یک اثر گرافیکی رویایی، هوشیار و شگفت‌انگیز حفظ کنند."
برنده سوم Daniela Stamatiadi از یونان، که هیئت داوران درباره انتخابش می‌گویند: "این هنرمند موفق شده هماهنگی رنگی بین طیف رنگ‌های سرد و گرم به‌کاررفته ایجاد کند... او همچنین بدون زیر پا گذاشتن الزامات ساخت بصری، موفق شده است از سایه‌ها استفاده کند تا حالتی شاعرانه در صحنه های بصری آثارش ایجاد کند. و توانایی برتر برای بیان معانی بدون کلمات و ایده هایی که از طریق تصاویر جسورانه، حرفه ای، و منسجم منتقل می شود را داراست"
و جوایز تشویقی به میترا عبدالهی از ایران و Montserrat Batet Creixell از اسپانیا و Santiago Solis از مکزیک تعلق گرفت.
IMG-20240525-WA0007.jpg 215137IMG-20240525-WA0008.jpg IMG-20240525-WA0009.jpg IMG-20240525-WA0010.jpg IMG-20240525-WA0011.jpg IMG-20240525-WA0012.jpg
آگـهـی  
Advertisement

اشتراک خبرنامه