کلاس‌های تخصصی آموزش تصویرسازی


 انجمن تصویرگران در راستای اعتلا و معرفی درست هنر تصویرگری و ایجاد فضایی برای آموزش این هنر با روش‌های علمی و کاربردی، با بهره‌گیری از استادان مجرب مجموعۀ کلاس‌ها و کارگاههای آموزش تخصصی تصویرگری را برگزار می‌کند. 

در طی سال‎های گذشته سابقۀ تدریس استادان پیشکسوت و جوان بر کارآمدی و شادابی این دوره‎های آموزشی افزوده و خواهدافزود. 

استادانی چون:
پرویز کلانتری، نورالدین زرین‌کلک، فرشید مثقالی، محمدعلی بنی‌اسدی، کریم نصر، بهزاد غریب‌پور، فیروزه گل‌محمدی، ابوالفضل همتی‌آهویی، فریده شهبازی، رضا لواسانی، عطیه مرکزی، فاطمه رادپور، فرشید شفیعی، پژمان رحیمی‌زاده، علیرضا گلدوزیان، کیانوش غریب‌پور، کمال طباطبایی، کیوان عسگری، هدا حدادی، علی هاشمی‌شهرکی، پیمان رحیمی‌زاده، ماهنی تذهیبی، مانلی منوچهری، مرتضی یزدانی، مرجان ثابتی، محبوبه یزدانی، عاطفه ملکی جو، بنفشه احمدزاده، علی بوذری، مسعود ناصر و ...

انجمن تصویرگران، با در نظر گرفتن نیازهای حرفه‌ای این هنر، به دسته‌بندی علمی و عملی مفاهیم آموزشی در این دوره از برگزاری کلاس‌ها، پرداخته و بر این باور است که هنرجویانی که با پشتکار تمامی کلاس‌های این دوره را طی کنند، می‌توانند به عنوان یک هنرمند حرفه‌ای وارد بازار کار تصویرگری شود.

----------------------------------------------------

*دورۀ طراحی

طراحی پایه یک، استاد دوره مرتضی یزدانی: آموزش طراحی سریع، تنالیته، پرسپکتیو و شناخت آناتومی، پرتزه، حیوانات، طبیعت بی جان و ...

طراحی پایه دو، استاد دوره مرجان ثابتی: آموزش طراحی خطی و طراحی حالت 

در طراحی پایه، هنرجو روش‌های درست دیدن و آشنایی با تناسبات را از طریق طراحی از مدل زنده و طبیعت بی‌جان می‌آموزد. همچنین با تکنیک‌های مختلف خط کشیدن و چگونگی استفاده از مواد و متریال‌های مختلف اثرگذار برای طراحی آشنا می‌شود. 

طراحی شخصیت و ذهنی، استاد دوره علی هاشمی شهرکی/ محبوبه یزدانی:  آشنایی با روش‌های متفاوت طراحی ذهنی

در این دوره هنرجو شرکت دادن خلاقیت در طراحی، کنترل سطوح، احجام و خطوط در ترکیب بندی را می‌آموزد و در واقع تمام اطلاعات خود از هنرهای تجسمی را به شکلی خلاقانه در طراحی به کار می‌گیرد.

----------------------------------------------------

*تصویرگری خلاق، استاد دوره احسان عبدالهی:

آشنایی با روش‌ها و ساختارهای خلاقه بازی با تصویر برای آماده‎سازی ذهن تصویری و

تقویت درک تصویری از متن داستان و فراگیری چگونگی انتقال مفهوم از طریق خلق عناصر تصویر.

----------------------------------------------------

*تکنیک‌های تصویرسازی

هنرجو پس از تسلط به تکنیک‌های مختلف تصویرسازی این امکان را می‌یابد که برای هر متنی تکنیک همسو با حس و فضای خاص آن متن را برگزیند و یا اینکه قدرت انتخاب متناسب با روش طراحی و خلق تصویر خود را پیدا کند.
برای رسیدن به این هدف پیشنهاد می‌شود هنرجو پس از آشنایی کامل با هر تکنیک و انجام تمرینات مربوط به آن به کپی از آثار اساتید هر تکنیک بپردازد تا به صورت عینی‌تر با کاربرد تکنیک‌ها در تصویرسازی آشنا شود.

تکنیک یک، استاد دوره مانلی منوچهری: آشنایی با تکنیک‌های آبرنگ، اکولین، آب مرکب در تصویرسازی

تکنیک دو، استاد دوره عاطفه ملکی جو: آشنایی با تکنیک‌های رنگ روغن و اکریلیک در ایجاد فضای تصویری به طور جداگانه یا در تلفیق با هم

تکنیک سه، استاد دوره علی بوذری  و احسان عبدالهی:  آشنایی با تکنیک‌های مختلف کلاژ و چاپ دستی و استفاده از آنها در تصویرسازی


در کلاس‌های آموزش تکنیک، هنرجویان علاوه بر شناخت تکنیک‌های مختلف رنگی و ایجاد تصویر، با ارزش‌های حسی و بیانی تکنیک‌ها در ایجاد فضای تصویری آشنا خواهند شد.

----------------------------------------------------

*تصویرسازی داستانی
تصویرسازی یک، استاد دوره ماهنی تذهیبی: آشنایی با ساختار و روش‌های بیان تصویری روایی

هنرجو در این دوره آموزش می‌بیند که چگونه با زبان تصویر به روایت داستان بپردازد.

تصویرسازی دو، استاد دوره کمال طباطبایی: آشنایی با روش‌های بیان تصویری در چند فریم و روش‌های تقطیع داستانهنرجو در این دوره می‌آموزد که چگونه به وسیله‌ تصویرسازی در چند فریم، داستان را روایت کند و چه قسمت‌هایی از داستان را برای روایت تصویری انتخاب کند و چگونه تصاویر مربوط به این قسمت‌ها را در تعداد محدود فریم‌ها تقسیم بندی کند.

تصویرسازی سه، استاد دوره احسان عبدالهی:  تصویرسازی یک کتاب داستان کامل و آشنایی با روش‌های کتاب سازی
در این دوره هنرجو به طور کامل مراحل پیش طرح، تقسیم بندی تصاویر داستان در یک کتاب، چگونگی تقسیم فضای بیم متن و تصویر، چگونگی ایجاد تداوم در صفحات یک کتاب داستان، طراحی جلد کتاب، طراحی صفحات ویژه، آشنایی با مقاطع مختلف کتاب و انتخاب قطع مناسب برای هر کتاب و نهایتاً بهترین شکل ارائه متن و تصویر داستان را فرا می‌گیرد.

----------------------------------------------------

تکنیک‌های دیجیتال

سطح یک: ابزار و تکنیک‌های تلفیقی ( پردازش تصویر، دیجیتال فتومونتاژ، دیجیتال کلاژ )
آشنایی با اسکن و پردازش تصویر و عکاسی دیجیتال و نرم افزارهای Illustrator (Level 1) Lightroom, Adobe Photoshop ( Level 1) Adobe
پیش نیاز: آشنایی با تکنیک‌های تصویرسازی دستی، آشنایی عمومی با کامپیوتر
سطح دو: ابزار و تکنیک‌های تصویرسازی دیجیتال (تلفیق پیشرفته، ایجاد مستقیم تصویرهای دیجیتال، تکنیک‌های دیجیتال معادل روش‌های دستی)
ابزار و نرم افزارهایPaint brush + Adobe Photoshop ( Level 2) Adobe Illustrator ( Level 2) Painter
پیش نیاز: گذراندن سطح یک دوره

----------------------------------------------------

تصویرسازی مطبوعاتی 

در این دوره هنرجو می‌آموزد که چگونه با خلق تصویری مناسب در کنار یک متن مطبوعاتی اعم از شعر، داستان، مقاله، گزارش، یاداشت و طنز کامل کننده‌ پیغامی باشد که محتوای آن متن در بردارد.

----------------------------------------------------

آشنایی با روش‌های بیان تصویری در یک فریم 
شناخت روش‌های تصویرسازی برای شعر، داستان، مقاله، گزارش، یادداشت و طنز

----------------------------------------------------

تصویرسازی علمی آموزشی

در این دوره هنرجو پس از تسلط کامل به تمام دوره‌های تکنیک در تصویرسازی با ظرایف و ویژگی‌های خاص و متفاوت و مخاطبان هریک از گروه‌های زیر مجموعۀ تصویرسازی علمی آموزشی آشنا می‌شود.

----------------------------------------------------

آشنایی با روش‌های متفاوت تصویرسازی برای آموزش

شناخت ساختارهای تصویرسازی برای کتاب‌های درسی، کمک آموزشی، تصاویر علمی و تصاویر اطلاع‎رسان (اینفوگرافی)

----------------------------------------------------

کمیک استریپ ( پی نما یا داستان مصور )

ترم اول: بررسی تاریخچه کمیک استریپ در ایران و جهان و ژانرهای آن، آموزش اولیه چگونگی تبدیل یک داستان به تصویر، کادربندی تصاویر و ایجاد حس پویایی نماهای داستان در حد طراحی اولیه یا اسکیس، جای دادن کادرهای راوی و گفتگوها و ساند افکتها که تمامی آنها برای ایجاد حس تحرک و دنباله دار کردن تصاویر است، clean up یا تمیزکاری خطوط اولیه و خطوط نهایی اثر.

ترم دوم: آموزش ink در کمیک (قلمگیری و مرکب کاری با توجه به پلان بندی خطوط و سطوح) که در جهت تأکید بر روی اغراقها و گردش چشم از کادری به کادر بعدی اتفاق می‌افتد (توالی تصاویر در ink).

ترم سوم: آموزش رنگ گذاری تخت و چندلایه؛ در بخش نخست رنگ گذاری دستی (آبرنگ، اکولین و ...) و در بخش بعدی (رنگ گذاری دیجیتالی). در این قسمت از اجرای کمیک، با اغراق در رنگ، می توان به تکمیل نهایی اثر تصویرسازی شده رسید.

ترم چهارم: در این دوره مدرس با توجه به شناختی که بر روی هنرجویان در طی سه ترم قبلی پیدا کرده است، به تشخیص زمینه استعدادی هر هنرجو و پرورش آن به صورت انفرادی و یا تیمهای چند نفره خواهد پرداخت. ضمن اینکه در کنار استعدادیابی در هر کلاس، بر روی اغراق گرایی در تصاویر و شخصیتها و فضاهای داستانها نیز تأکید خواهدشد تا هر یک از هنرجویان مستعد، مسیر شایسته خود را با سرعت بیشتری طی کنند و تبدیل به یک: طراح واقعگرا، طراح فانتزی کار، قلم گیر زبده، رنگ گذار حرفه ای و یا حتی یک نویسنده موفق شود.

----------------------------------------------------

تصویرسازی تبلیغاتی

آشنایی با روش‌های مختلف خلق و استفاده از تصویرسازی در تبلیغات

----------------------------------------------------

ادبیات در تصویرسازی

آشنایی با ژانرهای مختلف ادبیات داستانی و شعر در تصویرسازی

----------------------------------------------------

داستان نویسی برای کودکان و نوجوانان

آشنایی با روش‌های مختلف داستان نویسی برای کودکان و نوجوانان

----------------------------------------------------

توضیحات:
1- کلاس‌های آموزشی انجمن تصویرگران برای هنرجویان 18 سال به بالا طراحی شده‎است.

2- کلاس‎ها در 10 جلسۀ 3 ساعته و هفته‎ای یک بار برگزار می‌شود. 

3- درس‎هایی که با علامت ستاره (*) مشخص شده‎اند اجباری‎اند و هنرجو باید برای دریافت گواهی پایان دوره آنها را به ترتیب بگذراند.
3-1-در بخش تکنیک‎ها، گذراندن دو کلاس برای رفتن به کلاس‎های تصویرسازی کافی است.

3-2-هنرجویانی که از قبل در طراحی، تکنیک و تصویرسازی مهارت دارند می‌توانند با ارائۀ آثار خود تعیین سطح شوند و بر اساس تشخیص کارشناس انجمن، از کلاس‎های سطح بالاتر شروع کنند. 

4-شرکت در کلاس‌ها برای اعضای انجمن با 10 درصد تخفیف‌ همراه خواهدبود.
آگـهـی  
Advertisement

اشتراک خبرنامه