pt

نمایشگاه تصویرگران شهر به روایت اردشیرمیرمنگره

۲۹ آبان ۱۳۹۶

اردشیرمیرمنگره؛ دبیر نمایشگاه

چند سالی است که در مسیر شکل‎گیری و توسعه‎ی هنر دیوارنگاری در تهران، حضور تصویرگران و اکران نمونه‎هایی از آثار تصویرسازی آنها را بر روی دیوارهای شهری می‎بینیم.  

بیشترین نمونه‎های این کارها در سال‎های ۹۵ و ۹۶ در قالب رویدادها و فراخوان‎های دیوارنگاری اداره نقاشی دیواری سازمان زیباسازی شهر تهران اجرا شده‎اند. ایده‎ی گردآوری و نمایش این کارها توسط اداره نقاشی دیواری و انجمن تصویرگران ایران از سال گذشته هم مطرح بود که با هماهنگی و توافق‎های انجام گرفته، قرار شد که در هفته‎ی تصویرگری امسال به نمایش درآیند.

بر اساس سوابق کاری من در حوزه دیوارنگاری و زمینه‎هایی که برای اکران آثار تصویرگران در شهر ایجاد کرده‎ام و با اعتماد شورای سیاستگذاری هفته تصویرگری، به عنوان نمایشگاه‎گردان این بخش از رویداد "هفته تصویرگری ۹۶" انتخاب شدم.  

با هماهنگی شورای سیاستگذاری، مقرر شد آثار دیوارنگاری اعضای انجمن از سال ۹۰ تا ۹۶ انتخاب و در این بخش به نمایش درآید. مراحل گردآوری تصاویر و اطلاعات مربوط به آثار سطح شهر از سال ۹۰ تا ۹۶، مهمترین قسمت از این کار بود که خوشبختانه با هماهنگی انجمن و سازمان زیباسازی و پیگیری همکاران من در دبیرخانه به خوبی انجام شد. 

در جلسه‎ای پنج ساعته، با حضور کیانوش غریب‎پور، علی هاشمی‎شهرکی و من، به عنوان هیئت انتخاب آثار، ۱۴۰ اثر اجرا شده از اعضای انجمن در سطح شهر را بررسی کردیم. با در نظرگرفتن اینکه نمایش این آثار با هدف معرفی یک ظرفیت و دنیای جدید برای هنر تصویرگری و مهم‎تر از آن، برای فضا و مخاطبان شهری صورت می‎گیرد، سعی کردیم آثاری را برای نمایشگاه انتخاب کنیم که ویژگی همزمان یک دیوارنگاره‎ی شهری و اثر تصویرسازانه را در خود داشته باشند. در نهایت، تعداد ۹۶ اثر دیوارنگاری از ۵۲ هنرمند برای نمایشگاه انتخاب شد. 

تهیه فهرست و زمان‎بندی فراخوان‎های دیوارنگاری و پروژه‎های جاری اداره نقاشی دیواری، گردآوری آثار هر رویداد، انتخاب تصاویر مناسب از هر پروژه، برگزاری جلسه انتخاب آثار، چیدمان تصاویر و درج اطلاعات کارها برای ارائه در نمایشگاه، هماهنگی و پیگیری‎ها برای چاپ کارها و چیدمان و نصب آثار در سه گالری خانه هنرمندان، مهمترین قسمت‎های نمایشگاه تصویرگران شهر بود که توسط همکاران مُجرب و پُرتلاش من سرکار خانم‎ها مریم یادگاری و مهدیه روستایی به بهترین نحو و با دقت و حساسیت کامل در دبیرخانه تصویرگران شهر انجام گرفت. وظیفه‎ی خود می‎دانم که تشکر ویژه‎ی خودم را از آنها بجا بیاورم. 

همراهی‎ها و هماهنگی‎های شورای سیاستگذاری هفته تصویرگری و بویژه راهنمایی‎های کیانوش غریب‎پور و سرکار خانم حدیثه قربان هم عوامل مهمی بودند که به من کمک کرد تا بتوانم نمایشگاه‎گردانی این رویداد را به انجام برسانم و دیوارنگاره‎های هنرمندان تصویرساز در سطح شهر را به نمایش بگذارم، از ایشان هم خیلی متشکرم.

آگـهـی  
Advertisement

اشتراک خبرنامه