pt

حسن موسوی با مشت‌زن جایزه‌ بزرگ براتیسلاوا ۲۰۱۹ را در مشت گرفت

۰۳ آبان ۱۳۹۸

با اعلان هیات داوران بیست‌وهفتمین دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا کتاب «مشت‌زن» با نویسندگی و تصویرگری حسن موسوی، منتشر شده توسط کتاب‌های طوطی انتشارات فاطمی، جایزه‌ بزرگ این دوسالانه را کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تصویرگران ایران،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان این حوزه می‌کند. به این منظور نمایندگانی از شورای کتاب کودک و انجمن تصویرگران ایران نیز در شورای سیاستگذاری، در بررسی و داوری آثار هنرمندان کشور با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری می‌کنند که در این دوره آثار ۱۵ تصویرگر ایرانی از کتاب‌های ناشران مختلف را به عنوان نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری (IBBY) براتیسلاوا ۲۰۱۹ معرفی کردند.

«مشت‌زن» کتابی تصویری است که دنیای پرشور قهرمانی را روایت می‌کند که در تقابل محبت و خشم گرفتارشده است و هرچه او با خشم بیشتری مشت می‌زند دنیایش کوچک‌تر می‌شود تا این‌که دیگر اثری از آدم‌های اطرافش نمی‌ماند، انسان‌دوستی و کنترل خشم و قدرت، پیام مهمی است که تصویرهای متفاوت را به مخاطب یادآوری می‌کند.

این کتاب پیش از این نیز به فهرست کلاغ سفید کتابخانه‌ بین‌المللی مونیخ و نمایشگاه تصویرگری ۲۰۱۸ شارجه راه‌یافته بود.
حسن موسوی متولد سال ۱۳۶۲ در قم است. او فعالیت حرفه‌ای خود را با مجله کیهان بچه‌ها از سال ۱۳۸۴ آغاز کرده است و در کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های متعدد ملی و بین‌المللی مانند براتیسلاوا (اسلواکی، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳)، فستیوال بلونیا (ایتالیا، ۲۰۱۳)، موزه ایتاباشی (ژاپن، ۲۰۱۳)، فستیوال شارجه (امارات، ۲۰۱۳)، نمایشگاه تصویرسازی مونیخ (آلمان، ۲۰۱۴)، نمایشگاه تصویرسازی بلژیک (۲۰۱۴)، نمایشگاه تصویرسازی دانمارک (۲۰۱۴)، نمایشگاه تصویرسازی بیروت (لبنان، ۲۰۱۴)، نمایشگاه تصویرسازی (آلمان، ۲۰۱۵)،  نمایشگاه تصویرسازی بیروت (لبنان، ۲۰۱۵) حضورداشته است.
این دومین بار است که تصویرگران ایرانی موفق به دریافت جایزه‌ بزرگ براتیسلاوا شده اند و پیش ‌از این علیرضا گلدوزیان در سال ۲۰۰۵، آن را دریافت کرده است.
همچنین علی بوذری، تصویرگر ایرانی و هیات‌علمی دانشگاه هنر تهران، امسال برای دومین بار به عنوان عضو هیات‌داوران این دوسالانه همکاری داشت.
دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک در کنار جایزه‌ هانس کریستین اندرسن، از مهم‌ترین جوایز تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان است.
این رویداد هنری از سال ۱۹۶۷ میلادی با پشتیبانی یونسکو به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می‌شود.
هدف مؤسسه BIBIANA و بنیان‌گذاران این دوسالانه فراهم کردن شرایطی برای ارزیابی و گسترش تصویرگری است، بر همین اساس بهترین آثار منتشرشده در دو سال گذشته به نمایش درمی‌آیند و کارشناسان و داوران بین‌المللی از سراسر دنیا از میان این آثار به پنج اثر سیب طلایی اهدا می‌کنند و یک اثر را برای دریافت «جایزه‌ بزرگ» انتخاب می‌کنند.
بیست‌وهفتمین دوره‌ دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا، سوم آبان 1398 برابر با ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ در قلعه قدیمی براتیسلاوا با کنفرانس خبری و اعلام نتایج داوری آغاز می‌شود و تا 15 دی 1398 برابر با ۵ ژانویه ۲۰۲۰، با برپایی کارگاه‌ها، نشست‌ها و همایش‌های ادبیات کودک و نوجوان با حضور نویسندگان و تصویرگران برجسته و برگزیده‌ بین‌المللی ادامه خواهد داشت.
گفتنی است برندگان جوایز دیگر این جشنواره شامل: «سیب طلایی» جایزه دوم و «پلاک طلایی» جایزه سوم از کشورهای چین، مالزی، لاتیوا، روسیه، کره جنوبی، پرتغال، ژاپن، اسلووینیا و برزیل بودند.
آگـهـی  
Advertisement

اشتراک خبرنامه